Szkoła Podstawowa Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki

59-230 Prochowice

Dopalacze

Nowe środki psychoaktywne tzw. dopalacze

Dlaczego pojawiły się dopalacze? - Przemysł narkotykowy w Polsce przynosi krociowe zyski. Rozwój jego jest jednak hamowany przez działania instytucji międzynarodowych i krajową politykę antynarkotykową. Ściganie producentów i dilerów oraz działania profilaktyczne wobec dzieci i młodzieży przynoszą efekty. Wyniki ogólnopolskich badań ankietowych wskazują, że od 2003 r. liczba młodzieży mającej kontakt z narkotykami nie wzrasta, a nawet zaobserwowano lekką tendencję spadkową. Dlatego przemysł narkotykowy wprowadza na rynek nowe środki, które nie figurują na liście substancji zabronionych - tzw. dopalacze. Ich reklama jako środków bezpiecznych i tanich spowodowała duże zainteresowanie młodych ludzi. Powstały strony internetowe adresowane do młodzieży oraz otworzono wiele punktów sprzedaży, nieprzypadkowo umieszczonych w okolicy szkół.

Co to są dopalacze?

Nazwa ta nie posiada charakteru naukowego, jest to termin używany potocznie dla określenia grupy różnych substancji lub ich mieszanek o rzekomym, bądź faktycznym działaniu. Reklamowane są jako substancje zwiększające spryt, inteligencję, zwiększające pamięć i koncentrację uwagi. Nie są to jednak środki naturalne ( jak twierdzą reklamy na stronach internetowych), a preparaty zawierające różne substancje chemiczne np. efedrynę. Mechanizm działania dopalaczy jest bardzo prosty- jeśli ktoś w wyniku zastosowania substancji chemicznych poprawia sobie nastrój to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, ze powtórnie będzie do tego dążył . Wkrótce brak tego środka będzie powodować pogorszenie nastroju i przejście w stany depresyjne i lekowe, a nawet głód narkotyczny.

Dopalacze -co mogą zrobić rodzice?

Rodzice nie są bezradni, mają największy wpływ na życie dziecka.

1. "Kochająca kontrola" -sprawdzamy co robi nasze dziecko, zarówno w wolnym czasie jak i korzystając z komputera, kontrolujmy jakich znajomych ma nasze dziecko.

2. Wspólne działania ze szkoła

3. Korzystanie z pomocy instytucji i różnych specjalistów.

więcej wskazówek pod adresem http://www.kbpn.gov.pl/

www.dopalaczeinfo.pl

strony internetowe:

Krajowe Biuro Ds przeciwdziałania narkomanii

Komenda Główna Policji - www.policja.gov.pl

Antynarkotykowy tel. zaufania -801 199 990 (16.00 - 21.00 )

POMOC - linki

HIV/AIDS

Krajowe Centrum ds.AIDS www.aids.gov.pl

Nikotynizm

Nie pal www.niepal.pl

Rzuć palenie www.rzuceniepalenia.pl